Fed’den ‘koşulsuz’ fiyat istikrarını sağlama taahhüdü

Fed yarı yıllık Para Siyaseti Raporu‘nun haziran sayısı yayımlandı. Fed Lideri Jerome Powell‘ın haftaya Kongre’de sunacağı raporda, enflasyonun Federal Açık Piyasa Komitesi‘nin (FOMC) uzun vadeli yüzde 2’lik amacının epeyce üzerinde seyrettiği aktarıldı.

Fiyat baskılarının arz ve talep dengesizliklerini, yüksek güç ve besin fiyatlarını ve son derece sıkı iş gücü piyasasından da kaynaklanan daha geniş fiyat baskılarını yansıttığı söz edildi.

Genel ekonomik faaliyetin yılın birinci çeyreğinde yavaşlamasına karşın hanehalkı harcamaları ve işletmelerin sabit yatırımlarının güçlü kalmaya devam ettiği bildirildi. Son göstergelerin özel sabit yatırımların ölçülü olabileceğini lakin tüketici harcamalarının güçlü olduğunu gösterdiği belirtildi.

“Reel gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) ikinci çeyrekte ölçülü bir artış yolunda görünüyor” tabiri kullanılan raporda, komitenin yüksek enflasyonun değerli zorluklar getirdiğinin farkında olduğu vurgulandı ve “Komitenin, güçlü bir iş gücü piyasasının sürdürülmesi için gerekli olan fiyat istikrarını tekrar sağlama taahhüdü koşulsuzdur.” tabiri kullanıldı.

Raporda, finansal şartların bu yıl kıymetli ölçüde sıkılaştığına işaret edilerek, daha sıkı finansal şartların birtakım finansman faaliyetleri üzerinde baskı oluşturmaya başlamış olabileceği kaydedildi.

Fed’in raporunda, beklenenden daha yüksek enflasyon, COVID-19 ile ilgili devam eden arz kesintileri ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı üzere bir dizi olumsuz şokun yaşanmasına karşın emtia piyasalarında kimi süreksiz yüksek gerilim düzeyleri yaşansa da finansal sistemin dirençli olduğu aktarıldı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve Çin’deki COVID-19 salgınına karşı alınan karantina tedbirleri kaynaklı yeni “rüzgarlara” karşın ekonomik faaliyetin birçok yabancı iktisatta toparlanmaya devam ettiği belirtilen raporda, “Bu aksi rüzgarlar emtia fiyatlarını yükseltti, arz kesintilerini kötüleştirdi ve hanehalkı ile iş inancını azalttı, hasebiyle dış ekonomik faaliyetteki toparlanmayı yavaşlattı.” değerlendirmesine yer verildi.

Raporda, “ABD’de olduğu üzere yurt dışında da tüketici enflasyonu yüksek ve yükselen güç, besin ve öbür emtia fiyatlarının yanı sıra tedarik zinciri kısıtlamalarıyla desteklenerek birçok iktisatta yükselmeye devam etti.” sözü kullanıldı.

Yüksek enflasyona karşı birçok merkez bankasının siyaset faizlerini yükselttiği ve kimilerinin bilançolarının boyutunu küçültmeye başladığına işaret edilen raporda, dış finansal şartlar yılın başından bu yana değerli ölçüde sıkılaştığı kaydedildi.

Raporda, tedarik zinciri darboğazlarının yerli ve yabancı firmalar için değerli bir mahzur olmaya devam ettiği belirtilerek, global tedarik zincirleri için daha fazla risk olduğu vurgulandı.

Çin’de Kovid-19 karantinalarının ülkede sanayi üretiminde 2020’nin başından bu yana en büyük aylık düşüşe neden olduğu, birebir vakitte milletlerarası yük nakliyatını da aksattığı aktarılan raporda, Ukrayna’daki savaşın ise güç ve besin fiyatları üzerinde üst istikametli baskı oluşturmaya devam ettiği ve kimi imalat sanayi girdi tedariklerinde aksama riskini arttırdığına dikkat çekildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.