Fahiş kira artışına karşı düzenlemenin detayları belirli oluyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘müjde’ diye duyurduğu konut kredisini açıkladıktan sonra yükselişe geçen kiralarda daha da artışlar yaşanmıştı.

Dört bakanlık düzenlemeyle ilgili geçen hafta çalışmaya başladı. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı mevzuyla ilgili devrede.

Çalışmanın bir hafta 10 gün içinde Meclis’e gelmesi bekleniyor.

DÜZENLEME SÜREKSİZ OLACAK

NTV’den Ahmet Ergen’in haberine nazaran, fahiş olarak bedellendirilen kira artışına tahlil için atılacak adım süreksiz olacak. Düzenleme süreksiz müddetle geçerli olacak.

KİRA ARTIŞINA HUDUT

Enflasyonda bir ölçü daha yükselişin yaşanabilceği bunun da yasal artış oranlarını bile yüksek tutacağı niyetiyle buraya bir hudut getirilmesi planlanıyor.

TÜFE’den ayrıştırılmış yahut TÜFE’ye bağlı olsa bile sonlandırılmış bir artış oranı geçerli olacak. “TÜFE 12 aylık ortalamasının yarısı kadar kira artışı yapılır” biçiminde bir karar getirilebilir. Şimdi bu oran için çalışmalar devam ediyor.

KİRA İHTİLAFLARI İÇİN ARABULUCU

Yasal müeyyidelere uymalanyara ceza getirilmesi istikametinde bir tartışma vardı. Ceza kararlarını yasaya koymak yerine mahkemelerce çözülmesi tarafında bir görüş hakim oldu. Burada da mahkemeler yerine arabulucuların kira ihtilaflarını çözmesi istikametinde adım atılacak.

Konutunu, işyerini birinci sefer kiraya vereceklerin belirleyeceği sayılarla oturan kiracının kontrat bitişinde yapacağı artış oranları konusunda da konutun rayiç pahası üzerinden kira bedeli belirleme tarafında eğilim var. Önümüzdeki bir hafta boyunca çalışmalarda bu mevzuda atılacak adım netleştirilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.