Erdoğan’dan Kavala açıklaması: Bu adam Gezi olaylarının perde arkasındaydı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milli İrade Platformu”nun düzenlediği iftar yemeğinde konuşma yaptı.

“Türkiye’nin son 20 yılı, Cumhuriyetin kuruluşundan sonraki en büyük demokrasi ve kalkınma hamlelerinin yaşandığı dönemdir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eski Türkiye güzellemesi yapanlar ya dönemi bilmeyenler ya da o dönemde yaşayanların müsebbipleridir ya da o karanlık dönemden nemalanan vesayet artıklarıdır. Ahlak, vicdan ve izan sahibi herkes ülkemizin nereden nereye geldiğini görecektir. 20 yıl boyunca ekonomide her yıl ülkemizi ortalama yüzde 5 büyüterek, ihracatta rekorlar kırarak tarihi bir başarıya imza attık” şeklinde konuştu.

Erdoğan, isim vermeden Gezi Parkı eylemleriyle ilgili davada, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen iş insanı Osman Kavala için “Türkiye’nin Soros’u” ifadesini kullandı ve şunları söyledi:

“En son malum bir zatla ilgili verilen karar bazı çevreleri çok rahatsız etti. Peki kimdi bu adam? Bu adam Türkiye’nin Soros’uydu ve bu adam Gezi olaylarının perde arkası koordinatörüydü. Yargımız onunla ilgili nihai kararını verdi ve bu kararda belli çevreleri ki malum çevrelerdir, ciddi manada rahatsız etti. Kusura bakmasınlar, bu ülkede hukuk ve yargı var. Yargı da kendi inandıklarını, bildiklerini hakkın egemen olması için bu kararı verdiler, vereceklerdir.”

Kararın ardından çok sayıda telefon edildiğini belirten Erdoğan, “Şimdi birçok yerden arayanlar var. Yurt dışına gittiğimiz zamanlarda da bize bazı telkinlerde bulunanlar oldu. Biz de dedik ki, kusura bakmayın bizim ülkemiz bir hukuk devletidir” dedi.

ERDOĞAN’DAN AİHM’E: BUYRUN KARAR VERİLDİ

Avrupa’nın Türkiye’de atılan adımlardan rahatsız olduğunu belirten Erdoğan, “Siz Avrupa’nın değişik ülkelerinde, hukuk devleti olduğunuzu iddia ederek, terör örgütünün caddelerinizde boy göstermesine evet diyorsunuz. PKK kendi paçavralarıyla caddelerinde boy gösteriyor. Herhangi bir şey demiyorsunuz, onlara ses çıkarmıyorsunuz. Türkiye’de ise atılan adımlar sizi rahatsız ediyor. En son AİHM ne dedi, ilk derece mahkeme veya üst derecece kararını vermediği sürece, biz bu noktada adım atamayız dedi. Buyrun şimdi karar da verildi. Bu karar verildikten sonra artık atılan adıma tabi olacaksınız. Olsanız da olmasanız da yargının bu kararı uygulamaya girecektir” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.