Elektrik artırımları vatandaşı ikiye böldü: Birine yüzde 20, başkasına yüzde 30

Konutlarda kullanılan elektriğin ünite fiyatı 1 Eylül prestijiyle 1,44 liradan 1,73 TL’ye çıkarken; iskansız binalarda oturan vatandaşların kullandığı elektriğin ünite fiyatı 2,56 TL’den 3,33 TL’ye yükseldi.

Dün elektriğe yapılan artırım, iskansız binada oturduğu için mesken abonesi olamayan vatandaşları daha derinden etkileyecek.

EPDK, 1 Eylül prestijiyle geçerli olacak biçimde konutların elektrik tarifesine yüzde 20 yapmıştı. Lakin iskan alınmadığı için şantiye elektriğinin kullanıldığı binalarda oturanlar, yüzde 30’luk elektrik artırımına maruz kalacak.

Konutlarda kullanılan elektriğin ünite fiyatına 1 Eylül prestijiyle 1,73 TL ödenirken, iskansız binalarda oturan vatandaşlar elektriğin ünite fiyatına 3,33 TL ödeyecek.

Aradaki fark, dünkü artırımla birlikte 1 TL’den 1,6 TL’ye çıkmış oldu.

2021 yıl sonuna nazaran mesken aboneleri yüzde 89,5 ila yüzde 184,2 oranında artırıma maruz kalırken, iskansız binalarda oturan vatandaşların maruz kaldığı artırım oranı yüzde 265,6’ya ulaştı.

Kaynak: Olgun Sakarya

‘KAMU VE ÖZEL HİZMETLER SEKTÖRÜ’NE DAHİLLER

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Eski İdare Heyeti Üyesi Olgun Sakarya’nın sozcu.com.tr’ye verdiği bilgiye nazaran, bu binalar mesken abonesi olamadığı için ‘kamu ve özel hizmetler kesimi ile öteki aboneler’ kümesine dahil.

Önceden ‘ticarethane’ olarak kabul edilen bu kümenin kullandığı elektriğe de dün prestijiyle yüzde 30 artırım geldi.

Son yapılan artırımla birlikte, konutlarda kullanılan elektriğin ünite fiyatı 1,44 liradan 1,73 TL’ye çıkarken; iskansız binalarda oturan vatandaşların kullandığı elektriğin ünite fiyatı 2,56 TL’den 3,33 TL’ye yükselmiş oldu.

Bu nedenle iskansız konutlarda oturan vatandaşlar, hiçbir ticari faaliyette bulunmadıkları halde, öteki vatandaşlara nazaran elektriğin ünite fiyatına yüzde 1,6 TL daha fazla ödemiş olacak.

‘TEK SAYAÇTAN ÖLÇÜLDÜĞÜ İÇİN ABONELİK YAPTIRAMIYORLAR’

Sakarya, bu vatandaşların durumuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Tek sayaçtan ölçüldüğü için kişisel abonelik yaptıramıyorlar. Bu yüzden de şantiye elektriği kullanıyorlar. Sanayi abonesi değiller zira bunun için sanayi sicil evrakına sahip olmaları gerekir. Buna sahip olamayacakları için de ‘kamu ve özel hizmetler bölümü ile öteki aboneler’ ismi altındaki abonelikte yer alıyorlar.”

TOPLAM İÇİNDEKİ HİSSELERİ BELİRSİZ

Peki iskansız binaların, Türkiye’deki toplam binalara oranı ne?

Bu mevzuda rastgele bir istatistik yok. Sozcu.com.tr’ye konuşan gayrimenkul uzmanları da iskansız binaların sayısı, oranıyla ilgili kestirim yapmanın güç olduğunu söylüyor.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Lideri Tahir Tellioğlu’nun sozcu.com.tr’ye aktardığına nazaran ise, son 10 yıl içinde Türkiye’de toplam yapı stoğunun ortalama yüzde 15’i iskansız iken, geçmişte iskansız binalara getirilen abonelik affından ötürü bu oran yüzde 3’e gerilemiş olabilir.

TÜİK bilgileri ise, yapı ruhsatı verilen bina sayısının azaldığını ortaya koymuştu.

2022 ikinci çeyreğinde bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran belediyeler tarafından yapı ruhsatı (inşaat izni) verilen bina sayısı yüzde 7,5, daire sayısı yüzde 15,3, yüzölçümü yüzde 7,8 azalmıştı.

ABONELİK HAKKI GELEBİLİR

Öte yandan, Meclis’te görüşmeleri süren torba maddede iskansız konutlarla ilgili bir düzenleme mevcut.

Teklif olduğu üzere yasalaşırsa iskansız konutlara abonelik hakkı gelecek.

Buna nazaran, 2022 öncesi yapılarda ruhsat kuralı aranmayacak. Elektrik ve su aboneliği alabilmek için yapı ruhsatı almış olma koşulu kaldırılarak, bu durumdaki binalara bir çeşit af getirilmiş olacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.