Buldan: AKP ile hiçbir mevzuda rastgele bir muahede yapmadık, yapmayız

HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan, partisinin Urfa 4’üncü Olağan Vilayet Kongresi’nde gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

“Yeni tahlil süreci” argümanlarına değinerek, AK Parti ile hiçbir hususta rastgele bir muahede yapmadıklarını ve yapmayacaklarını söyleyen Buldan, “AKP ile muahede yapanlar aşikardır. Milletvekillerimizin dokunulmazlığının kaldırılmasında AKP ile birlikte ellerini havaya kaldıranlar AKP’nin ortaklarıdır. Tezkerelerde AKP ile birlikte evet oyu kullananlar AKP’nin ortaklarıdır. AKP’nin bütün hukuksuzluklarının altına imza atanlar, AKP’nin her türlü hukuksuzluğunun yanında boncuk üzere dizilenler AKP’nin gerçek ortaklarıdır” diye konuştu.

‘HDP’Yİ BÜYÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

HDP Urfa Vilayet Kongresi’nde, “Onlar istiyorlar ki Türkiye toplumu karanlıkta kalsın, umutlar kırılsın, yürek olmasın, kararlık olmasın, onlar kendi iktidarlarını bu halde ayakta tutsunlar. Biz de öteki bir hayat mümkündür diyoruz zira artık HDP vardır, HDP’nin fikriyatı ve çizdiği 3. yol vardır” tabirlerini kullanan Buldan, “Bir siyasi partinin yönetici ve üyelerinin yarısının cezaevinde olduğu öteki bir ülke dünyanın hiçbir yerinde yoktur” dedi.

Sadece HDP’liler değil, barış, demokrasi, özgürlük isteyenlerin de cezaevinde olduğunu söyleyen HDP Eş Genel Lideri Buldan, “Karşımızdaki sistemin en güzel bildiği şey yok saymak, inkar etmek, baskı uygulamak, şiddet uygulamak, cezaevine göndermek, tutuklamak ve gasp etmektir. Kürt halkının ve demokrasi güçlerinin bütün pahalarını, elde etmiş olduğu kazanımlarını gasp etmekle, cezaevine göndermek ile övünen bir zihniyeti toplumun tamamına yaymak isteyen bir anlayışla karşı karşıya olduğumuzu herkesin bilmesi gerekiyor” dedi ve kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Siyasetimizi kumpas ve komplolarla yargılamaya çalışan bir anlayışla karşı karşıyayız. Kürt halkının, demokratik siyasetin güçlü bir varlık olarak kendini gösterdiği bu periyotta, bütün bunları engellemek için biraz evvel saydığım yol ve formülleri devreye koydular. Biz demokrasi dedikçe onlar faşizmi daha fazla yükseltmekte ısrar ettiler. Biz barış dedikçe onlar savaş naraları atmaya devam ettiler, biz adalet dedikçe onlar bu ülkede hukuksuzluklarını yaymaya devam ettiler. Bize bütün hukuksuzluklarla yanıt vermeye yeltendiler. Biz demokratik siyaset dedikçe cezaevlerinin yolunu gösterdiler lakin biz ne yaptık çabadan asla taviz vermedik, demokratik siyaset ısrarımızdan vazgeçmedik, boyun eğmedik, biat etmedik, diz çökmedik. Asla diz çökmeyeceğimizi de bu kürsüden bir kere daha söz etmek istiyorum. Asla boyun eğmeyeceğimizi, asla biat etmeyeceğimizi bir sefer daha söz etmek istiyorum. Sizden aldığımız büyük moral ve güçle HDP’yi ayakta tutmaya, büyütmeye, genişletmeye daima birlikte devam edeceğiz.”

‘AKP İLE MUAHEDE YAPANLAR BELLİ’

AK Parti, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı içerisinde “büyük anlaşmazlıkların” olduğu günlerden geçildiğini söz eden Buldan, ”Peki niçin bu türlü ayrışma yoluna gidiliyor, bu ülkede Kürtleri kim inkar ederse, Kürtlerin hakların kim tanımazsa, lisanlarını kim yasaklarsa onun bir sefer daha iktidara gelme bahtı yoktur, olamaz” dedi.

Yeni bir tahlil sürecinin başlayıp başlamama sorununun çok konuşulduğunu söz eden Buldan, “Sanki AKP ve HDP ortasında bâtın bir mutabakat varmış üzere çokça konuşulan bir periyot. Güya AKP ile HDP kapalı kapılar gerisinde bir ortaya geliyor, Sayın Öcalan ile bir görüşme yapıyor ve kamuoyundan gizleniyor üzere yansıtılmaya çalışılıyor” dedi ve kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Şunu bilhassa söz etmek isterim. Biz AKP ile hiçbir mevzuda rastgele bir muahede yapmadık, yapmayız. AKP ile mutabakat yapanlar belirlidir. Milletvekillerimizin dokunulmazlığının kaldırılmasında AKP ile birlikte ellerini havaya kaldıranlar AKP’nin ortaklarıdır. Tezkerelerde AKP ile birlikte evet oyu kullananlar AKP’nin ortaklarıdır. AKP’nin bütün hukuksuzluklarının altına imza atanlar, AKP’nin her türlü hukuksuzluğunun yanında boncuk üzere dizilenler AKP’nin gerçek ortaklarıdır. Biz barış sıkıntısında samimiyiz, ülkeye barışın gelmesi, barışın bu coğrafyada karar sürmesi için çok samimi, çok yürekli ve çok haklı bir gayret sürdürüyoruz. Zira barış bizim programımızdır, çabamızdır, unsurumuzdur. Şunu da açık yüreklilikle tabir etmek isterim ki Türkiye’de barışa, demokrasiye, insan hakları ve adalete dair AKP iktidarının rastgele bir halde adım atmadığını da biliyoruz. Bunun için hiç kimse HDP’yi suçlamasın. Hiç kimse HDP’nin Türkiye halklarına karşın, Kürtlere karşın farklı bir yol ve usul izleyeceğini düşünmesin. Biz ne yapacaksak sizlerle birlikte yapacağız. Biz ne yapacaksak, ne karar alacaksak sizlerle birlikte alacağız.”

HDP Eş Genel Lideri Buldan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

SANKİ GÖRÜŞ VARMIŞ ÜZERE ÖCALAN’A 3 AYLIK GÖRÜŞ YASAĞI GETİRİLDİ: Türkiye gırtlağına kadar borç batağına saplanmış bir ülke haline gelmiştir, bunun AKP’nin yanlış siyasetlerinden kaynaklandığını hepimiz biliyor, görüyoruz. Hem Türkiye’de hem Kürtlerin yaşadığı bütün yerlerde Kürt halkının kelam sahibi, karar sahibi olmasını istemeyen bir anlayış var. Bunun için de İmralı’da Sayın Öcalan’a karşı mutlak bir tecridin devam ettiğini hepimiz görüyoruz. Bugün bir defa daha Öcalan’ın ailesi ile görüşme yapmasına dair 3 aylık bir yasak getirildi. Güya bir görüş varmış üzere, nizamlı bir gidiş geliş varmış üzere bir kere daha basına yansıyan 3 aylık bir aile görüşüne yasak getirildi. 2015 yılından beri nizamlı olarak yapılan bir aile görüşü yok. 2015 yılından beri tertipli yapılan bir avukat görüşü, bağımsız heyet görüşü yok.

3 TEMMUZ’DA ‘BURADAYIZ, AYAKTAYIZ’ DİYECEĞİZ: 3 Temmuz’da Ankara’da Büyük Kongremizi gerçekleştireceğiz. Büyük Kongremizde bir sefer daha adalete olan inancımızı, barışa olan muhtaçlığı, özgürlüklere olan gereksinimi daima birlikte kongre salonumuzdan haykıracağız. Urfa’dan büyük bir iştirakin olacağını, sizin de katkı ve emeğinizin olacağını biliyoruz. 3 Temmuz Ankara’da bir sefer daha ülkeyi yönetenlere, bizi yok sayanlara ve inkar edenlere bir kere daha “buradayız, ayaktayız, yıkılmadık, gayrete devam” diyeceğiz. Artık bugün burada Urfa Vilayet Örgütümüzün kongresinde yeni bir idare seçilecek, şimdiye kadar emek veren, bu uğraşa büyük emekleri ve bedelleri olan vilayet liderlerimiz başta olmak üzere herkese farklı başka tek tek teşekkür etmek istiyorum. Yeni seçilecek olan arkadaşlarıma da bu güçlü misyonda bizimle yol yürüyecekleri, bu uğraşa katkı sunacakları için bilhassa kendilerine üstün muvaffakiyetler diliyorum. Hepimizin yolu açık olsun, kesinlikle kazanacağımızı, büyük bir zaferle büyük barışı bu ülkeye getireceğimizi herkesin bilmesini istiyorum. Serkeftin diyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.