Blinken: İran’ın nükleer muahedeye dönmesi en düzgün yol

Dışişleri Bakanı Blinken, JCPOA’yla ilgili Genel Heyet toplantısı için New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde bulunduğu sırada gazetecilere verdiği demeçte, “İran ile nükleer mutabakata karşılıklı dönüşün, ilerlemenin ve her türlü krizden kaçınmanın en düzgün yolu olduğuna inanmaya devam ediyoruz.” dedi.

“Nükleer güç, hayati değer kazandı”

AA’nın haberine nazaran; İklim değişikliğinin getirdiği zorluklarla uğraşırken nükleer gücün daha da hayati kıymet kazandığına değinen Blinken, “Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi alanında İran’ın, Kuzey Kore’nin ve artık de Rusya’nın farklı hallerde ortaya koyduğu zorluklarla karşı karşıya kalındığına” işaret etti.

Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasını örnek göstererek, “Bu, dünyanın dört bir yanında nükleer silahlara sahip olma ya da olmama konusunda karar verecek ülkelere müthiş bir bildiri gönderiyor.” kelamlarına yer verdi.

Dışişleri Bakanı, “Avrupa Birliği, aylarca süren tartışmalara, görüşmelere ve müzakerelere dayanarak en âlâ teklifleri yaptı. ABD, üzerinde mutabakata varılanlar temelinde ilerlemeye hazır, fakat İran’ın buna hazır olup olmadığı belirli değil.” diye ekledi.

Washington, Mayıs 2018’de İran ile Rusya, İngiltere, Çin, ABD, Fransa ve Almanya’yı içeren P5+1 kümesi ortasında 2015 yılında imzalanan nükleer muahededen çekilerek Tahran’a ekonomik yaptırımlar uygulama yoluna gitmişti.

Pelocy’nin Tayvanı ziyareti

Dışişleri Bakanı Blinken, soru üzerine ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi halinde Çin’in askeri harekât tehdidine ait durumuyla ilgili Çin’in tansiyonu artıracak bir teşebbüste bulunmamaları tavsiyesinde bulundu.

Blinken, “Çin, bir çeşit kriz yaratmaya yahut tırmandırmaya çalışırsa bu büsbütün Pekin’e bağlı. Onlardan sorumlu davranmalarını, ileriye dönük bir gerginliğe sebep vermemelerini bekliyoruz.” sözlerini kullandı.

Pekin idaresi, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’a gelme fikrini “provokasyon” olarak değerlendirirken, ziyaretin gerçekleşmesi halinde, ordusunun harekete geçeceği tehdidinde bulunmuştu.

ABD Lideri Joe Biden da geçen hafta, Washington’un Tayvan konusundaki tavrının “değişmediğini” ve ABD idaresinin Temsilciler Meclisi Lideri’ni, adayı ziyaret etmekten caydırmaya çalıştığını vurgulamıştı.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Blinken, Ukrayna’dan 26 bin ton tahıl taşıyan bir geminin harekete geçtiğinin hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

“İlk geminin hareket ettiğini görmek bizi şad etti. ABD’nin 26-27 bin ton tahılı var. Ukrayna’nın silolarında ve depolarda ise 20 milyon ton civarında tahıl var. Bu, şimdiye kadar Rusya’nın Odessa ablukası tarafından engellendi ve dünya pazarlarına açılması gerekiyor. İnsanların çaresizce yiyeceğe gereksinim duyduğu yerlere gitmeye devam etmesi gerekiyor ki, fiyat da yükselmeye değil düşmeye devam etsin.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.