Biden’dan Ukrayna’ya söz… Omuz vermeye devam

HER İSTEDİĞİNİ ALDI

İşgalin başladığı Şubat 2022’den beri F-16 savaş uçakları dahil bir dizi gelişmiş silah isteyen Zelenski, Hiroşima temaslarıyla bu amacına ulaşmış oldu. Daha önce tıpkı tanklarda olduğu gibi “eğitim ve teslimat sürelerinin uzunluğu” ve Rusya’nın olası tepkisini gerekçe göstererek ağır silahları göndermeye yanaşmayan Batı, savaş uçaklarına da ikna oldu.

RUSYA GÜVENCESİ

Zelenski memnuniyetini, “Ukrayna’nın gücü her geçen gün artıyor, gerekli yanıtı verecek kapasiteye ulaştığımız artık ortada. Bizim savaşımızdan sonra artık hiç kimse Rusya benzeri ilhakçı maceralara yeltenmeyecektir” sözleriyle dile getirdi. Dünkü açıklamasında Biden, “Zelenski’den, (F-16’ları) Rus topraklarına karşı kullanmayacağına dair kesin bir güvence aldım. Ancak Ukrayna içinde nerede Rus birlikleri varsa onlara karşı kullanabilirler” dedi.

Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin, ele geçirmek için dokuz ay savaştığı Bahmut’u 25 Mayıs’ta Rus ordusuna bırakacağını ilan etti. Askeri uzmanlara göre, Ukrayna ordusu eğer Bahmut’u geri alırsa başarısızlığın faturası Wagner’le arası açılan Rus ordusuna kesilmiş olacak.

BAHMUT İÇİN HİROŞİMA BENZETMESİ

Zelenski’nin önce Arap Ligi ardından G7’de verdiği mesajlar öne çıkarken, Rusya’dan gündemi değiştiren bir açıklama geldi. Donbas cephesinde 9 ay 19 gün kuşatma altına kalan Bahmut kentinin Rus paramiliter güç Wagner tarafından ele geçirildiği duyuruldu. Dün Hiroşima’da atom bombası kurbanlarını anan Zelenski, Bahmut’ta yaşanan topyekun yıkımı, Japon kentinin 1945’teki durumuna benzetti. Zelenski, “Hiroşima’nın fotoğrafları bana Bahmut’u hatırlatıyor. Canlı hiçbir şey yok. Tüm binalar yıkıldı” dedi.

MOSKOVA VE PEKİN NASIL GÖRDÜ

Rusya Dışişleri Bakanlığı, G7 toplantılarının bir “propaganda gösterisine” dönüştüğünü öne sürdü. “Zirveden Rusya ve Çin karşıtı nefret dolu mesajlar çıktı” denilen bakanlık açıklamasında, G7 üyeleri Moskova ve Pekin karşıtı anlamsız korkuları kışkırtmakla suçlandı. Rusya’ya dair eleştirilerin kayda geçildiği ve yaptırım kararları alınan Hiroşima’daki zirvenin kapanışında, buna ek olarak İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Çin için “Çağımızın en büyük zorluğu” diye konuştu. Kanada Başbakanı Trudeau da son konuşmasında eleştirilerinde ağırlığı Çin’den yana kullandı. Çin Dışişleri’nden buna, “Kendi ülkelerinizdeki sorunlara odaklanın, başka ülkeleri kontrol altına almaya çalışmaktan vazgeçin” şeklinde tepki geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir