Balıkesir’de mesire alanlarında da ateşli piknik yasaklandı

Balıkesir Valiliği tarafından haziran ayında alınan ormanlara giriş yasağının kapsamı genişletildi. Birinci kararda müsaade verilen mesire yerlerinde denetimli ateş yakma müsaadesi de yeni kararla kaldırıldı.

Balıkesir’de yangınları önlemek için valilikçe alınan, ormanlara giriş ve ateş yakma müsaadesiyle ilgili yeni kararlar alındı. 27 Haziran’da alınan ormanlara giriş yasağının kapsamı genişletildi. Valilikçe, Balıkesir genelinde bulunan bütün ormanlara girişler ağustos ayı sonuna kadar yasaklandı.

Mesire alanları, tabiat parkları ve günübirlik kullanım alanlarına ise lakin denetimli olarak girilebilecek ve bu alanlarda yalnızca ateşsiz olarak piknik yapılabilecek. Kolluk kuvvetleri tarafından kontroller gerçekleştirilecek.

Balıkesir Valiliği’nden bahisle ilgili yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji’den alınan son bilgilere nazaran önümüzdeki günlerde yükselmesi beklenen hava sıcaklıklarının ve tesirli olan rüzgarın orman yangını riskini arttırmasına karşı Balıkesir Orman Yangınları İle Gayret Kurulu tarafından alınan kararla yeşil vatanın muhafaza altına alındığı bildirildi.

“18 TEMMUZ’DAN 30 AĞUSTOS’A KADAR ORMANLARA GİRİŞİ YASAKLADIK”

Balıkesir Vali Hasan Şıldak, “İlimiz geniş ormanlık alanlara sahip bir coğrafyada bulunuyor. Hava sıcaklıklarının önümüzdeki günlerde artması kelam konusu, buna rüzgar da şiddetli bir halde eşlik ediyor ve bu faktörler yangın riskini arttıracak. Bizler de orman varlığımızı korumak gayesiyle 18 Temmuz’dan itibaren ağustos ayının sonuna kadar bütün ormanlara girişleri yasakladık. Ayrıyeten, vatandaşlarımız mesire alanları, tabiat parkları ve günübirlik kullanım alanlarına fakat denetimli olarak girilebilecek ve bu alanlarda yalnızca ateşsiz olarak piknik yapılabilecek. Balıkesirli hemşehrilerimizden ormanlarımızı korumak için verdiğimiz çabaya takviye olmalarını bekliyoruz” dedi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.