Bakan Varank: Savunma endüstrinde dünyanın en ehemmiyeti aktörlerinden biri Türkiye

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuşmasına “Milli çabanın meşalesi Samsun’da yakılmış, büyüm zafer de 30 Ağustos’ta bugün kazanmıştık. 30 Ağustos ve TEKNOFEST’le ikili bayram yaşıyoruz. Vatan sevdalısı gençlerimize, girişimcilerimize, iş adamlarımıza, onları destekleyen ailelerine buradan selam gönderiyorum” sözleriyle başladı.

TEKNOFEST’te maddi ve manevi takviye sağlayan tüm kamu ve özel bölüm kuruluşlarımıza şükranlarımızı sunuyorum. TEKNOFEST geçmişten günümüze ulaşan bir muvaffakiyet kıssası ve en kıymetlisi de bu toprakların kıssası. Tüm dünyaya adaletle hükmeden bir devlettik. Batı, bilimi, teknoloji ve sanayi ihtilalini sahiplenip bu alanlarda ilerlerken biz uzaktan izledik. Birinci Dünya Savaşı’na giden süreçte uçak icat edildi.

TÜRKİYE LİDER ERDOĞAN LİDERLİĞİNDE TAHAKKÜM ZİNCİRLERİNİ TEK TEK KIRMAYA BAŞLADI

Cumhuriyetin birinci yıllarında ağır sanayi atılımlarının yapıldığını lakin bunların devam ettirilmediğini söyleyen Varank, Türkiye’nin hazıra alıştırıldığını söyledi. Ak Parti ile bu durumun değiştiğini söylen Sanayi ve Teknoloji BakanıHamdolsun Cumhurbaşkanımız Erdoğan liderliğinde Türkiye tahakküm zincirlerini tek tek kırmaya başladı” dedi.

SAVUNMA ENDÜSTRİNDE DÜNYANIN EN KIYMETLİ AKTÖRLERİNDEN BİRİ TÜRKİYE

Savunma endüstrinde dünyanın en değeri aktörlerinden birinin Türkiye olduğunu vurgulayan Varank, “Bugün dünya manşetlerini süsleyen Türk SİHA’ları tarihi değiştiriyor. Mobiliteden uzaya kadar her alanda vizyon sahibi Türkiye var. Geçmişte bayrak direği ipi ürettik diye gazetelerde manşetler vardı. Artık roketleri, TOGG’u konuşuyoruz. Ulusal İnsansız Savaş uçağını burada görüyor, dokunabiliyoruz. Bugün takip eden değil, tayin eden Türkiye var. Yüksek teknolojiyle her alanda liderliği oynayan gençlerimiz var, TEKNOFEST nesli var” dedi.

TEKNOFEST’E MÜRACAAT SAYISI 650 BİNE YÜKSELDİ

TEKNOFEST’in bugün geldiği noktaya da değinen Varank kelamlarına şöyle devam etti:

“5 sene evvel birinci gerçekleştirdiğimiz TEKNOFEST’i ziyaret eden kişi sayısı 550 bindi. Bugün sadece TEKNOFEST yarışlarına başvuran sayısı 650 binin üzerinde.

İlk sene 14 farklı kategoride müracaatlar bugün 40 farklı kategoriyle yoluna devam ediyor. Grup çalışmasını öğreniyor, tasarım kabiliyetlerini geliştiriyor. Bu sene müsabakalara yeni kategoriler ekledik. Lise öğrencileri iklim değişikliği araştırma projesini ekledik.”

TÜRKİYE’NİN GERİYE ATACAĞI TEK BİR ADIM BİLE YOKTUR 

Gençlere farklı alternatifler sunmak istediklerini söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank kelamlarını şöyle tamamladı:

“Biz kutup araştırması müsabakasında derece alan gençlerimizi Kutuplara göndereceğiz. Biz gençliğimizin önüne farklı alternatif koymak istiyoruz.

Türkiye’nin geriye atacağı tek bir adım bile yoktur. Türkiye üreten, ihraç eden olacaktır.

TEKNOFEST’teki eforlar bir memleket sorunudur.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.