Bakan Nebati: Enflasyonu düşürmeye başladık, tedrici olarak tek haneli seviyelere inmesini sağlayacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Enflasyonu düşürmeye başladık, tedrici olarak tek haneli seviyelere inmesini sağlayacağız” dedi.

Bakan Nebati, “Uludağ Ekonomi Zirvesi 2023” programında açıklamalarda bulundu. Nebati, toplam istihdamın 31,5 milyon kişiye çıktığını, şubatta işsizlik oranının yüzde 10’un altına indiğini belirterek kadın istihdamının ise yüzde 30,4 ile rekor kırdığını ifade etti.

Nebati, “Küresel salgının başlamasıyla birlikte tüm dünyada ortaya çıkan talep yönlü enflasyon sorunu, 2022 itibarıyla enerji ve gıda başta olmak üzere Emtia fiyatlarında yaşanan yüksek artışlar nedeniyle arz yönlü bir yapıya dönüştü” diye konuştu.

“Küresel ekonomiye karşı uyarılarımızda haklı olduğumuz anlaşılıyor”

Enflasyona ilişkin değerlendirmelerini sürdüren Nureddin Nebati, “Artan enflasyon ve hayat pahalılığına karşı aldığımız tedbirlerle ve küresel normalleşmenin de katkısıyla enflasyonu düşürmeye başladık; tedrici olarak tek haneli seviyelere inmesini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Küresel ekonomiye karşı yaptıkları uyarıların haklı çıktığını belirten Hazine ve Maliye Bakanı, “Küresel enflasyon baskıları karşısında uygulamaya konan sıkı para politikalarının, küresel finansın geleceği için bir tehdit unsuru olmanın yanı sıra dünya ekonomisinin giderek resesyona sürüklenme riskini de artırdığını bir kez daha ifade etmek isterim. Nitekim, küresel ekonomiye dair bu uyarılarımızı uzun zamandan bu yana yapmakta ne kadar haklı olduğumuz giderek daha net anlaşılıyor” değerlendirmesini yaptı. 

Nebati, AKP’nin seçim manifestosunda yer alan 2024-2028 arası 1,5 trilyon milli gelir, yüzde 5,5 büyüme ve 16 bin dolarlık kişi başı milli gelir hedeflerini konuşmasında yineledi. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir