Bakan Kasapoğlu: Müzeleri gençlerimize fiyatsız yapacağız

İstanbul’da Türkiye’nin tüm kentlerinden gençlerin kültür, sanat, spor, seyahat faaliyetlerine erişiminde fırsat eşitliği sağlamak ve gençlerin toplumsallaşmalarını desteklemek emeliyle Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Genç Ne Sever” platformunun tanıtım toplantısına katılan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, konuşma yaptı.

“Müzeleri fiyatsız hale getiriyoruz”

Bakan Kasapoğlu, 18-25 yaş aralığındaki gençlere müze ve ören yerlerine fiyatsız girebilecekleri “Müzekart GNS” vereceklerini söyledi. Kartların “gencnesever.com” internet sitesinden alınabileceğini lisana getiren Kasapoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı’mız yaz periyodu seyahat seven genç arkadaşlarımız için mükemmel bir haber vermişti. Gençlerimiz, 15 Temmuz-1 Eylül’de 81 vilayette seçilen yurtlarımızda fiyatsız konaklama imkanına kavuşmuştu. Bu çalışmanın; genç seyyahlar için, ülkemizi gezmek isteyen, kültürel zenginliğimizi deneyim etmek isteyen gençlerimiz için çok kıymetli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Gençlerimizin ağır bir formda bu fırsatı değerlendireceğine inanıyorum. Artık öbür bir sürprizimiz var. Yaz periyodu için yurtlarımızı fiyatsız olarak açtık, artık de müzeleri fiyatsız hale getiriyoruz. 18-25 yaş aralığındaki tüm gençlere, müze ve ören yerlerine büsbütün fiyatsız girebilecekleri bir Müzekart GNS ikram ediyoruz. Gençler yola çıkacak, konaklamalarını 81 vilayetimizdeki yurtlarda yapacaklar ve bu seyahatlerinde bakanlığımızın konuğu olarak, Galata Kulesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Fotoğraf Heykel müzesi, Pamukkale Travertenleri, Zeugma Müzesi üzere 300’den fazla müzeyi ziyaret edecekler.” tabirlerini kullandı.

“Gençlerimiz, diğer ülkelerdeki akranlarına örnek oluyor, onlara yol gösteriyorlar”

Türkiye’nin, Avrupa’nın en kalabalık, en dinamik ve en genç nüfusuna sahip ülkesi olduğunu belirten Kasapoğlu, “Genç nüfusumuz tek başına, dünyadaki 208 ülkenin 143’ünün genel nüfusundan fazla bir sayıya tekabül ediyor. Yalnızca nicelik olarak değil, nitelik olarak da gençlerimiz bambaşka bir düzeyde. Çalışkanlıklarıyla, üretkenlikleriyle, yürekleriyle, ferasetleriyle, dünyayı manaya ve anlamlandırma biçimleriyle gençlerimiz, diğer ülkelerdeki akranlarına örnek oluyor, onlara yol gösteriyorlar.” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.