Bakan Çavuşoğlu açıklamalarda bulunuyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrailli Mevkidaşı Yair Lapid ile ortak basın toplantısı düzenliyor.

Bakan Çavuşoğlu, İsrail ile diplomatik temsil seviyesinin büyükelçi düzeyine çıkarılması için çalışma başlatıldığını açıkladı.

Çavuşoğlu’nun açıklamaları:

İsrail’e taze meyve ihracatı için tarım bakanlıklarımız temaslarını sürdürüyor. 

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki orman yangınlarına İsrail’in gösterdiği ilgi ve takviyeye teşekkür ederiz. KKTC’deki yangının söndürülmesi için İsrail 2 uçak gönderme kararı aldı. Teşekkür ediyoruz. Bugün de Türkiye’de muhtaçlık var mı diye sordular. Orman bakanlığımıza sorup döneceğiz lakin bu tekliflerine teşekkür ediyorum.

Sivil havacılık alanındaki istişareler 4 Temmuz’da gerçekleştirilecek. Denizcilik istişarelerine en kısa vakitte başlamak istiyoruz.

Ülkemizde İsrail vatandaşlarına yönelik terör tehdidi konusunda Sayın Lapid ile yakın temas halindeydik. Kurumlarımız ortasında istihbarat paylaşımı gerçekleşti. Güvenlik kurumlarımız yakın işbirliği içinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu tıp olayların ülkemiz içinde yaşanmasına hiçbir halde müsaade veremeyiz.

Filistin sorunu gündemimizdeydi. Bu bahisteki beklentilerimizi ve hassasiyetimizi İsrail tarafı çok âlâ biçimde biliyor. Bilhassa iki devletli tahlil ve barış umutlarının ziyan görmemesi için herkesin dikkatli adım atması gerekiyor. Barış umutlarına ziyan verecek ek adımlardan kaçınılması gerektiğini söylüyoruz.

Haberin Detayları Geliyor…

Son dakika gelişmelere anında ulaşmak için Haber7 uygulamasını akıllı cihazlarınıza (iOS, Android) kurabilir, Twitter’da @Haber7 hesabını takip edebilirsiniz.

App Store Google Play Takip Et

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.