Almanya’nın Hessen eyaletinde DİTİB mahkeme kararıyla din dersi verebilecek

Wiesbaden Yönetim Mahkemesinin daha evvel verdiği kararı teyit eden üst mahkeme, DİTİB’in eyalette din dersi vermeye devam edebileceğine hükmetti.

Hessen Eğitim Bakanlığının eyalette İslam din derslerini sona erdirme ve DİTİB ile iş birliği iştirakini tek taraflı askıya alma kararına ait DİTİB daha evvel de mahallî mahkeme tarafından haklı bulunmuştu.

Bakanlık lokal mahkemenin kararını üst mahkeme olan Kassel Yüksek Yönetim Mahkemesine taşıdı ve üst mahkeme de DİTİB’i haklı buldu.

Bu kararla Hessen eyaletinin üst mahkemesi Kassel Yüksek yönetim Mahkemesi, Wiesbaden Yönetim Mahkemesinin DİTİB lehine verdiği kararı tanımış oldu.

Karar memnuniyetle karşılandı

Hessen DİTİB Eyalet Birliği Lideri Salih Özkan, yaptığı açıklamada, Hessen Yönetim Mahkemesinin bilhassa öğrenci ve öğretmenler açısından verdiği bu karardan memnuniyet duyduklarını söyledi.

Pedagojik açıdan din eğitiminin tertipli öğretim ile başarılı olacağını belirten Özkan, “DİTİB Hessen olarak, Hessen Eğitim Bakanlığı ile evvelki yıllarda olduğu üzere yapan ve inanca dayalı iş birliği iştirakini sürdürebileceğimize inanıyorum. Öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin menfaatleri doğrultusunda din öğretimine manalı geçiş sağlamak için bakanlıkla anlaşarak geleceğimizi şekillendirmeye çalışacağız. Bu bağlamda, Müslüman öğrencilere, tertipli ve anayasaya uygun bir müfredat çerçevesinde, okul eşliğinde bilimsel eğitim almaları için imkan sağlamış olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.