ABD medyasında dikkat çeken Türkiye tahlili: ‘Biden ikna etmeli’

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Business Insider, Türkiye-Yunanistan-ABD sınırında yaşanan gelişmeleri mercek altına alarak kapsamlı bir tahlil yayınladı.

“ABD üretimi savaş uçakları için teklif savaşı NATO’nun en az arkadaşça üyeleri ortasındaki tansiyonu tırmandırabilir” tahlilde “Atina ve Ankara’nın ABD ile farklı ilgileri var ve iki ülke de farklı cevap alabilir. İki ülke ortasındaki tansiyon halihazırda iki NATO müttefiki ortasında kırılgan olan bağları daha da bozabilir” denildi.

‘BİRİNİN JET ALIP OBURUNUN ALMAMASI DURUMU DAHA DA KÖTÜLEŞTİREBİLİR’

Türkiye ve Yunanistan’ın NATO’nun en değerli ama en düşmanca müttefikleri olduğunun belirtildiği tahlilde, her iki ülkenin de Washington’dan savaş uçağı satın almak istediği hatırlatıldı. Yunanistan’ın 20 adet F-35 satın almak istediği belirtilirken, Türkiye’nin de kısa bir mühlet evvel F-16 ve F-16 modernizasyon kiti satın almak istediğine dikkat çekildi.

“BIDEN İKNA ETMELİ”

Makalede “Yunanistan’ın savaş uçağı satın alma talebi, Atina’nın Washington’la güvenlik alakalarının giderek büyüdüğü bir devirde geldi. Türkiye’nin talebi için ise bu satışı desteklediğini söyleyen ABD Lideri Joe Biden’ın Kongre’yi bu satışın ABD’nin ulusal güvenliği için kıymetli olduğuna ikna etmek zorunda” denildi.

Türkiye ve Yunanistan’ın NATO için stratejik bir noktada olduğuna dikkat çekilirken “İlişkileri NATO’nun geri kalanından farklı bir tarafta gidiyor ve uzun yıllardır devam eden rekabetleri birinin yeni jet alıp oburunun almaması durumunda daha da berbatlaşabilir. Türkiye ve Yunanistan’ın zayıf bir alakası var” denildi.

‘WASHİNGTON’DA HESAPLAR DEĞİŞEBİLİR’

Makalede, her iki ülke ortasında çözülmemiş sıkıntılar olduğuna dikkat çekilirken “Türkiye’nin öteki NATO üyeleri ve bilhassa ABD’yle de ilgileri berbatlaştı. Ankara, F-35 programının kesimiydi ama Rusya’dan S-400 satın alınmasıyla ABD tarafından bu programdan çıkarıldı” yorumuna yer verildi.

Ankara’nın ABD’den olumlu cevap alamaması durumunda alternatiflere yöneleceği de belirtilirken tahlilde dikkat alımlı bir yorum da yapıldı.

Makalede “ABD, uzun müddettir Yunanistan ve Türkiye’yi destekleyerek düşmanlığı denetim altına almaya çalıştı zira bu iki ülke Avrupa’nın güneydoğusu için kıymetli bir pozisyonda. ABD’nin tarafsız bir arabuluculuk yapması için davetler devam ederken Atina ile gelişen alakaların ve Ankara’yla tansiyonun artması Washington’da hesaplamaların değişebileceğine işaret ediyor” yorumu yer aldı.

KAYNAK: BUSİNESS INSİDER

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.