9 günlük tatilde iç piyasaya 3 milyonluk tatilci dopingi

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölge Temsil Konseyi Lideri Ferit Turgut, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin kesime tesiri ve yeni durum hakkında açıklamalarda bulundu. Turgut, döneme makus başlamalarına karşın, okulların Tatil olmasıyla birlikte iç pazarda bir hareketliliğin başladığını kaydetti.

Herkesin genelde 9 günlük Kurban Bayramı tatilini beklediğinin altını çizen Turgut, Bayram tatiliyle birlikte Akdeniz ve Ege bölgelerinin kıyı kısımlarının yüzde 90’a varan doluluğa ulaştığını kaydetti. Bilhassa bayramın ikinci gününden sonra rezervasyonlarda son dakikaların geldiğine değinen Turgut, “Bunlarla birlikte 9 günde hoş bir doluluğa ulaştık. Şu an genelde yüklü olarak deniz turizmi önde gidiyor. Bütçeye de bağlı olarak kültür turizmlerini tercih edenler de oldu. Daha evvelden hizmet kalitesi yüksek olan tesisler yüzde 100’e yakın doluluğa ulaştı. Fiyatla rekabet eden, servisle çok fazla rekabet etmeyen tesisler de sonradan doldu. Onlar da yüzde 90 sayısına ulaştı” diye konuştu.

“3 MİLYONA YAKIN HAREKET”

Turgut, Türkiye genelinde yüklü olarak Akdeniz ve Ege kıyılarında iç turizmde 3 milyona yakın kişinin seyahat ettiğini kaydetti. Yabancılarla Türklerin tatil tepkilerinin farklı olduğuna değinen Ferit Turgut, “Yerli turistin son dakikacı olması hem avantaj hem dezavantaj. Yerli turistin yalnızca tatil bölgesinde ya da bayramlarda tatil yapma üzere durumu var. O nedenle bunu kombine düşünmek lazım. Bir ekip tüketici için yüksek fiyatlar olabiliyor ancak bayramdan sonra tatil yapılabileceğinin iç piyasanın farkında olması lazım. Fahiş yahut bayram fiyatlarından daha az etkilensinler. Bizim için iç piyasa önemli bir hareket” dedi.

TATİL PLANI YAPACAKLARA TAVSİYE

Tatil planı yapmayan tatilcilere de tavsiyelerde bulunan Turgut, “Erken rezervasyon avantajlar olan birçok yer var ve bunların takip edilmesi gerekir. 15 Ağustos’tan sonra dönemin hafiflediğini söyleyebiliriz. Bu vakitlerde daha uygun fiyatlar bulunabilir. Eylül ayında özel fiyatlar olabilir. İnsanların biraz da tatili bir yere bir periyoda değil genişe yaymalıdır. Yoksa o devirde bir fiyat yükselmesi oluyor” sözlerine yer verdi.

ALMANYA’NIN ÇIKIŞI

Antalya’nın bu yılki turist beklentisinin 9 milyonun üzerinde olduğunu aktaran Turgut, “Almanya eksilen Rus pazarına takviye veriyor. Çok büyük bir sıçrama yok lakin hoş bir sayısı var. Buradaki ana eksik olan yüzde 50-60 pazarımızı oluşturan Rusya ve Ukrayna’nın olmaması önemli bir kayıp. Lakin sevindiren nokta öteki pazarların yerine gelmesidir” dedi.

AŞIYA DİKKAT ÇEKTİ

Turgut, Avrupa’nın kuzeyinde pandeminin hareketlenmeye başladığını söz ederek, “Bu da bizim için bir dezavantaj olabilir. Hatırlatma dozu ülkemizde de yurt dışında da açıldı. Aşı ile önümüzde berbat bir senaryo olmayacaktır. Aşı bize yardımcı olacaktır” dedi.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.